Projekt 01 – Bezpečnostní schránka – díl 02 – Klávesnice

 

Jak jsem minule slíbil tak dnes vykonáme, vytvoříme si první dva… vlastně jeden… spíše prvek 2v1 na ovládání našeho sejfu. Nejprve se ale podívejme na soupis součástek.

Co budeme potřebovat:

  • 17x tlačítek/mikrospínačů nebo 3*4 a 1*5 matrixovou klávesnici
  •  vodiče

 

Matrix klávesnice 3*4

Sice někoho z vás budu nyní nudit, ale pro některé lidi je vhodné vysvětlit co tato klávesnice je, jedná se tedy o klávesnici se 12-ti tlačítkami a sedmi výstupy, ne nespletl jsem se háček je v tom že klávesnice je uzpůsobená do řádků a sloupců. tlačítka v jednom řádku jsou spojena „jedním“ vodičem a to samé platí i ve sloupci. Ukažme si to na schématu.

matrix 4x3

matrix 4×3

Už to vidíte že? Nyní nám stačí jen s pomocí správné knihovny vytvořit objekt klávesnice a máme vyhráno. Budeme tedy potřebovat nějakou tu knihovnu, zaveďme si tedy pravidlo že soupis knihoven a jejich odkazy najdeme vždy na konci stránky.

 

Jednoduché že? Nyní máme vytvořenou klávesnici ale nevíme jak s ní pracovat. Stačí si vytvořit proměnou typu char a do ní ukládat vše pomocí funkce getKey(), která ním vrací ASCII kód požadovaného znaku, tedy číslo 0-255. Aby jsme si ověřily správnost našeho kódu můžeme vše odesílat na monitor, podívejme se tedy jak na to.

Pěkné, ale také pěkná nuda.  Nyní si tedy vytvoříme přihlašovací systém na jehož základě se nám něco vypíše, v budoucnu takto budeme odemykat náš sejf

Nyní je naše aplikace již užitečnější a vy ji můžete na něco použít, například pro psaní sms zpráv, ale o tom v jiném projektu. Pro úplnost ještě přidávám kompletní kód a schéma.


Bezpečnostní schránka_schem

 

Samozřejmě záleží pouze a jen na druhu klávesnice kterou seženete popřípadě jakou si postavíte.

Upozornění: pokud si budete klávesnici sami sestavovat z microspínačů, dávejte pozor které kontakty jsou spolu spojeny a které ne. Ty blíže k sobě se spojí až po stisknutí. Vím že to určitě víte ale poslední dobou mi několik lidí oznámilo že jim nefunguje klávesnice a byly mi schopni tvrdit ze to zkoušeli otočit.

Matrix klávesnice 1*5

Nyní když máme za sebou ovladač hlavních dveří můžeme se pustit do ovládání těch menších. K jejich odemknutí využijeme stejného postupu, naše heslo se akorát bude skládat ze tří znaků. Ano sice to je málo, ale lze předpokládat že přes ochranu sejfu se nedostane nikdo jiný než majitel, proto nám ochrana pomocí tří znaků bohatě postačí, mimoto nikde není psáno že pin k menším dvířkám musí mít jen tři pozice může to být klidně šestimístná kombinace. Jelikož již víme jak zprovznit klávesnici nebudu zde celý postup opakovat, ale abych vás nešetřil tak si ukážeme jak tyto dva systémy spojit do jednoho tedy dvě klávesnice na jedné vývojové desce.

Nejprve tedy schéma:

Bezpečnostní schránka_schem

A nakonec kód

Kód sice není moc okomentovaný, ale díky dnešnímu dílu nemyslím že by mělo jít o překážku. Pro zatím to bude tedy vše, návrhy a připomínky ochotně přijmu v komentářích a příště se podíváme na logování

1 Komentář

  1. Martin (Autor)

    Článek upraven a doplněna schémata zapojení klávesnice k arduinu.

Napsat komentář

Translate »