Projekt 01 – Bezpečnostní schránka – díl 01 – Úvod

 

O projektech s arduinem

Z počátku si řekněme něco o následujícím seriálu, Jistě každého z nás napadl nějaký super projekt který ale nemohl zrealizovat. Nejčastěji je to z důvodu komplikovanosti a neznalosti. Právě z tohoto důvodu jsem se rozhodl začít psát tento seriál. Ve kterém si vytvoříme několik komplexních systému ze kterých mžete čerpat jednotlivé návody ale i celé pasáže, společně si zrealizujeme několik projektů od plně použitelného trezoru přes sledovací zařízení vašeho miláčka na čtyř kolech, závlahový systém až po automatizaci domácnosti. Využijeme RFID čtečky, kamery, pokročilé logovací systémy, GSM a GPS moduly. Projdeme si úskalí různých technologií a kdo ví možná nakonec bude náš barák chytřejší než celá Praha dohromady :-). Ale dost žvanění vrhneme se na náš první projekt kterým bude již zmíněný trezor.

 

Motivace

Čas od času potřebujeme některé věci bezpečně uložit, může se jednat o dokumenty, našetřené peníze, dárek nebo dokonce i zbraň. Právě na tyto věci (především poslední jmenovanou) je dobré mít nějaké bezpečné úložiště do kterého se ideálně jen tak nedostane někdo jiný. Pro tyto účely se prodávají bezpečnostní schránky nebo-li trezory popřípadě sejfy, jejich velikost popřípadě cena ovšem nemusí splňovat naše představy. Dnes si proto  navrhneme nějaký ten trezor a pomocí arduina z něho vytvoříme nedobytnou schránku kterou můžeme někde jen tak postavit popřípadě zazdít. Bude se jednat o malý trezůrek vhodný pro střelnou zbraň a nějaké osobní dokumenty, hotovost a jiné drobnosti.

 

Výsledek našeho snažení

Než se pustíme do našeho snažení je dobré určit si naše cíle.

 • malý kompaktní trezor
 • vnitřní malý trezůrek na hotovost, zbraň
 • autentifikace pomocí pinu a karty/tagu
 • víceúrovňový pin
 • Uv tester bankovek
 • záložní zdroj
 • blokování přístupu po několika nesprávných kódech/po přiložení nesprávné karty -> odblokování specíálním pinem -> zablokování trezoru na 24h a více po zadání nesprávného speciálního pinu
 • upozornění na dlouhodobé otevření trezoru (libovolné)
 • možnost změny pinu a přístupové karty/tagu bez zásahu do kódu

Návrh a realizace

 

Návrh

Většina z vás jistě má za sebou (a nebo plánuje) nějaký větší projekt. Jistě jste se tedy setkali/setkáte s několika problémy. Tím nejzákladnějším je volba desky. Náš projekt si můžeme rozdělit do několika vrstev podle důležitosti:

 1. Pohonná jednotka, tedy vývojová deska – nejdůležitější
 2. Stěžejní prvky (klávesnice, čidla, rfid, gyroskop aj.) – velmi důležité
 3. Ostatní prvky (různé bargrafy, diody a jiné věci bez kterých se ale bejdeme) – nedůležité

Tímto rozdělením ovšem stále nedojdeme ke správnému výsledku a to použití desky. Samozřejmě můžeme mít doma například Arduino Mega a z toho poté vycházet. Ale poté můžeme mít probléms velikostí projektu, zkrátka se nebudeme držet u země. Takže lze říci že deska je nejvíce ale i nejméně důležitý prvek. Nejprve si musíme rozmyslet co budeme od zařízení požadovat, provést pokud možno konečný soupis stěžejních prvků na základě kterých zvolíme vhodné MCU a vytvořit si schéma. Po těchto krocích můžeme výsledné schéma doplnit o „estetické prvky“ tedy třetí vrstvu.

 

Realizace

Konečně máme vše ujasněno a můžeme se pustit do našeho projektu, z počátku si moc kódění neužijeme, jakmile se ale přehoupneme přes počáteční nudnější část slibuji vám že vaše klávesnice dostane pořádně „zahulit“.

 

Nejprve je potřeba si navrhnout nějakou schránku pro celý systém, budeme tedy vycházet z nějaké funkční velikosti, již jsme si řekli že nám schránka bude sloužit na dokumenty, můžeme proto vycházet z velikosti A4 tedy 210mm × 297mm, my ovšem musíme zvolit velikost větší. Stačí o několik centimetrů řekněme +- 10cm. Já ovšem půjdu dále a zvolím velikost která odpovídá velikosti A3 tedy 297mm × 420mm. K výsledku je nutné dopočíst třetí rozměr jeho velikost opět nechám na vás, já použiji a bud pracovat s touto velikostí Š = 297mm V = 297mm H = 420mm. Jako materiál zvolíme dřevotřísku kterou pokryjeme něčím pevnějším. S ohledem na použitý materiál nedoporučuji požívat trezor ve firmě (což je samozřejmé, ale člověk nikdy neví koho co napadne). Dále pokud nepůjde trezůrek do zdi je bezpodmínečně nutné použít vnitřní výstuhu, například kovový rám vycpaný izolační pěnou a z obou stran pokrytý deskami z dřevotřísky, tato varianta nám navíc vyřeší problém s dráty. Samozřejmě nějaké panty, a materiál na zámek jehož volbu opět ponechám na vaší fantazii, koneckonců můžete použít klidně obyčejný zámek na dveře a upravit ho pro elektronické užití, elektronický zámek či cokoliv jiného.

Tolik k našemu „casu“ nyní se podívejme na to čím budeme náš trezor oživovat(nejedná se o kompletní soupis součástek, ten bude u každého dílu, pokud si projdete každý nestane se že by vám něco chybělo).

 • 1x arduino deska
 • microspínače
 • čtečka RFID
 • Uv diody
 • Svítivé bílé diody/led pásky
 • matrixová klávesnice 4*3 a 1*4
 • záložní zdroj
 • odpory, kondíky aj.
 • kamera
 • záložní napájení
 • piezo
 • R/G dioda

Na první pohled se vskutku jedná o velké množství věcí ale jejich výsledná cena vás možná samotné zaskočí. Tímto dnešní díl zakončíme, no a příště se můžeme těšit na programování prvních prvků, nejprve si ukážeme jak vytvořit ovládání pomocí klávesnice, v dalším díle se mrkneme na RFID systém a vytvoříme si systém pro přidávání/mazání karet a tagů. A dále…. to se nechte překvapit.

2 Komentářů

 1. gilhad

  Par poznamek k uschovavani zbrane:
  – pokud by se melo jednato o vice nez dve zbrane, je dle zakona nutno je uschovavat v certifikovanem trezoru.
  – 24h nemoznosti se dostat ke zbrani jde silne proti smyslu zbran vlastnit. Pokud se vam vecer bude loupat do bytu lupic, tak to, ze rano nekdo chvili nahodne mackal tlacitka vam znemozni obranu. Dal bych spis neco jako hodinu a pak jen jeden, nebo dva pokusy na zadani prislusneho pinu. Plus si tam dat nejakou sirenku, ktera po neuspesnem zadani bude treba minutu nahlas pistet.

 2. Martin (Autor)

  Ke zbrani-
  – jednalo se pouze o příklad
  – schránka bude vybavena dotykovým displejeme (z vnitřní strany) přes který bude možné provádět některá nastavení. Tudíž dobu uzamčení lze různě natavit.
  -v neposlední řadě zde bude piezo oznamující různé stavy mezi které patří i zablokování přístupu které bude oznámeno krátkým výrazným tónem. Pokud by někomu nevyhovovala délka a intenzita může změnit pouze dvě hodnoty při programování a nebo si přidat položku pro nastavení.

Napsat komentář

Translate »