Lekce 4 – Analogový vstup

    Dneska si vyzkoušíme jak na našem Arduinu fungují analogové vstupy. V případě Arduino MEGA jich máme k dispozici 16. Analogový převodník má rozlišení 10 bitů a vrací celá čísla od 0 do 1023. Standardně je referenční napětí nastaveno na 5V resp. při Arduinech s napájením 3,3V na tuto hodnotu. To lze samozřejmě změnit pomocí funkce analogReference(typ);kde můžeme typ nastavit podle svého přání na:

 • DEFAULT: defaultní nastavení – buď 5V nebo 3,3V dle napájení
 • INTERNAL: 1.1V ATmega168 nebo ATmega328 a 2.56V na ATmega8 (není dostupné na  Arduino Mega)
 • INTERNAL1V1: 1.1V (pouze Arduino Mega)
 • INTERNAL2V56: 2.56V (pouze Arduino Mega)
 • EXTERNAL: napětí přivedené na pin AREF (pouze od 0 do 5V) je použito jako referenční

k samotnému přečtení hodnoty slouží funkce

 

která vrací jak jsme si již uvedli celé číslo (integer) v rozsahu 0 až 1023. K tomu, aby jsme si naší funkci otestovali, budeme potřebovat:

 • Arduino MEGA (UNO nebo jiné)
 • nepájivé kontaktní pole
 • propojovací vodiče
 • odporový trimr nebo potenciometr cca 10k

Obvod zapojíme jako na obrázku níže:

program pro arduino:


 

Aby jsme po spuštění programu viděli výsledek, protože zatím jsme nepřipojili žádný displej, musíme si otevřít v okně programu arduina monitor sériového portu. Tlačítko pro něj je v okně programu v pravém horním rohu jak vidíte na obrázku.
Po spuštění programu by jsme v okně monitoru sériového portu vidět hodnoty od 0 do 1023 podle nastavení vašeho trimru nebo potenciometru. Pokud vidíte nesmyslné nebo žádné znaky, zkontrolujte zda nastavení rychlosti sériového portu odpovídá nastavení v programu Arduina. Viz obrázek níže:
     Pokud jste všechno udělali správně, mělo by to fungovat. Správný výsledek můžete shlédnout také na videu na konci stránky.
     Aby jsme si trošku pohráli, náš program trošku modifikujeme. Místo výstupu na sériový port použijeme hodnotu, kterou jsme získali z analogového pinu k nastavení času a rychlosti blikání LED diody. Aby jsme nemuseli modifikovat a přidávat další součástky na nepájivé kontaktní pole, použijeme LED diodu integrovanou na Arduinu a připojenou na pin 13.
     Program upravíme následovně:

 

 

2 Komentářů

 1. Axamith

  Obrázek 1 (zapojení) a obrázek 2 (spuštění sériového monitoru)nejsou evidentně to, co tam správně mělo být.

 2. Snarks

  Dobrý den,
  v některých lekcích jsou špatné obrázky – vůbec nesouvisí s tématem. Jinak je tutoriál moc fajn.

Napsat komentář

Translate »