Lekce 34 – Programování Arduina pomocí zařízení Android přes OTG

Dneska na chvilku opustíme prostředí stolního počítače, odprostíme se od systému Windows, Linux jim podobných a naučíme se naprogramovat Arduino pomocí zařízení se systémem Android. Je jedno zda to bude tablet, mobilní telefon, či nějaké multimediální zařízení k televizoru. Hlavně co musí toto zařízení podporovat je technologii OTG. To znamená, že je zařízení schopno zobrazit obsah flash disku, je možno připojit klávesnici apod. Můžete samozřejmě namítat, že konektor USB nebo USB flash disk, přece do té microUSB nestrčím. Proto si potřebujete sehnat OTG kabel. Není to drahá záležitost, neobsahuje žádnou elektroniku a možná by jsme jeho výrobu zvládli sami, ale její dostupnost je velká a při ceně do 100 Kč Vás nezrujnuje. OTG kabel vypadá takto:  Potřeba bude stáhnout také samotnou aplikaci a níž bude dnes řeč. Její název je ArduinoDroid a dostupná v obchodě GooglePlay a i jinde na internetu. Aplikace je zdarma, pouze se v ní zobrazují reklamy. Její základní rozhraní vypadá takto:

Jak vidíte rozhraní je jednoduché.

Zde jen co jednotlivé ikony dělají:

uložení programu
kompilace – zpracování
odeslání do Arduina
zapnutí SerialMonitoru – zapotřebí stáhnout program Android USB Serial Monitor
vstup do menu

Tak mi teď začneme s jednoduchým pokusem. Z menu vybereme volbu “Settings” a následně “Board type”. Objeví se nabídka, kde vybereme typ Arduina, které k němu připojíme. Nabídka vypadá takto:

Já tedy vyberu UNO protože to budu připojovat. Dále vybereme ukázkový program z Examples a to z nabídky menu “Sketch” –> “Examples” –> “01.Basics” –> “Blink”. Tento program je vhodný jako ukázkový kdy nám na našem Arduinu UNO rozbliká integrovanou diodu připojenou na digitální pin 13, tudíž nemusíme nic připojovat a vyzkoušíme funkčnost.

Příklad Blink se nám zobrazí v editoru a nám již jen zbývá ho zkompilovat pomocí ikonky blesku (tento proces trvá o mnoho déle než na PC, nelekejte se a buďte trpěliví) a následně ho odeslat do Arduina (ikona hned vedle blesku se šikou dolů). Samozřejmě musíme také Arduino připojit k tabletu (v mém případě Nexus7). System se zeptá většinou zeptá “Povolit aplikaci ArduinoDroid přístup k zařízení USB?” To samozřejmě potvrdíte. Někdy odesílání do Arduina na poprvé nevyjde a musíte odesílání opakovat. Ale problém se většinou vyskytne málokdy.

Tip: Nechcete-li zobrazovaní otravné reklamy na ploše editoru, buď můžeme aplikaci zaplatit, nebo je druhý způsob a to je, že před startem vypneme přístup k internetu nebo zařízení uvedeme do módu letadlo. 

Takže pokud se Vám LED dioda na Arduinu rozblikala, tak gratuluji, naprogramovali jste Arduino přes v systému Android.

 

Napsat komentář

Translate »