Hrajeme si WeMos D1 – představení a progamování

V dnešním článku si představíme něco co vypadá jako Arduino není to Arduino. Jedná se o vývojovou desku WeMos D1 osazenou Wifi modulem ESP8266 (nebo jiným typem). Jako takový neobsahuje nějaký mikrokontrolér, ale k jeho funkci využívá pouze modul ESP8266.

d5

WeMos D1 má v oblasi Wifi široké využití. Oproti Ethernet modulu nebo shieldu kromě napájení nepotřebuje další kabeláž a Může fungovat v několika režimech. Jako webserver, webclient, hotspot a jako takový má široké využití v oblasti Internetu věcí. Ovládat s ním nějaká relátka na dálku, informace z čidel na webový stránky, vyhledávání a wifi a spoustu dalšího co Vás jen napadne. Problém by neměl být ani s připojením displeje přes  I2C.

ptshop_wemos

Základní zapojení vývodů se snaží ztotožnit s Arduinem UNO:

Pin Function ESP-8266 Pin
TX TXD TXD
RX RXD RXD
A0 Analog input, max 3.3V input A0
D0 IO GPIO16
D1 IO, SCL GPIO5
D2 IO, SDA GPIO4
D3 IO, 10k Pull-up GPIO0
D4 IO, 10k Pull-up, BUILTIN_LED GPIO2
D5 IO, SCK GPIO14
D6 IO, MISO GPIO12
D7 IO, MOSI GPIO13
D8 IO, 10k Pull-down, SS GPIO15
G Ground GND
5V 5V
3V3 3.3V 3.3V
RST Reset RST

 

Všechny vývody IO jsou 3,3V logice. Jako napájení je možno využít USB port v provedení micro nebo napájecí USB 5.5mm jack. Ke komunikaci s počítačem a pro nahrání programů slouží přítomný USB/RS převodník CH340, jehož ovladače si musíte stáhnout nebo je v případě některých OS Windows najde a stáhne sám.

Programovat tuto desku můžete v prostředí Arduino IDE od verze 1.6.7 a zde uvádím návod:

 1. Nainstalujte ovladače CH340 (pokud je již v počítači nemáte)
 2. Zkontrolujte za máte nejnovější verzi Arduino IDE
  1. V menu Arduino IDE vyberte z Menu –> Soubor –> Vlastnosti (Klávesová  zkratka Ctrl + “,”)d1
  2. Do políčka “Správce dalších desek URL” Zadejte http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json (pokud tak již něco máte tak to tam nechte a oddělte to čárkou)
  3. Nyní z menu vyberte Nástroje –> Vývojová deska –> Manažer desek. V okně, které se Vám otevře by se mělo objevit (většinou dole) odstavec ESP8266, kde o tohoto bude volba Install.d2
  4. Po nainstalování balíku se v menu –> Nástroje –> Vývojová deska zobrazí výběr možnost vybrat desky s ESP8266 a zvolíte možnost WeMos D1. d3

Nyní již bys mě měli mít vše nastaveno a můžeme si vytvořit první program. Jako základ si napíšeme program pro blikání diodou:

Na desce WeMos D1 máme 2 LED diody, které dokážeme rozsvítit. Buď přímo na desce LED, která je označená SCK (je to GPIO14, proto zadáváme 14 nebo D5) a dále na modulu ESP8266 (GPIO2, proto 2 nebo zadáme BUILDIN_LED). Sami si můžete vybrat a vyzkoušet.

Někdy se při nahrávání objeví chybová hláška. Nám stačilo odpojit a zapojit znovu napájení a program šel bez problémů nahrát.

A aby jsme si vyzkoušeli něco ze sféry Wifi nahrajeme si do WeMos D1 program, který vypíše bezdrátové sítě v dosahu. Nebudeme jej ale spát a nahrajeme si příklad z knihoven. Naleznete ho Soubor –> Příklady –>  ESP8266WiFi –> WiFiScan.

Tento příklad  nám bude v časovém intervalu bude vypisovat do SerialMonitoru všechny dostupné sítě. Výstup bude vypadat např. takto:

d8

 

 

To by mělo pro začátek stačit. V dalším díle se připojíme k některé síti a uděláme si malý webový server, který nám bude zobrazovat na internetových stránkách nějaké hodnoty.

2 Komentářů

 1. mmikiz
 2. Administrátor (Autor)

Napsat komentář

Translate »