100W LED stropní světlo ovládané DO

autor: Pavel Janik    (pav.janik@gmail.com)

Jde o moji prvotinu zveřejněnou na webu, tak prosím o shovívavost.

Všechny soubory jsou na:

https://drive.google.com/folderview?id=0B_g4rt8_TGjJVkd5UktOV2o4eGs&usp=sharing

 

Projekt vznikl tak, že jsem chtěl výkonné stropní svítidlo LED do obýváku s regulací svitu, to se povedlo a svítidlo už funguje 1 rok k plné spokojenosti.

Na webu jsem našel něco, co by mi vyhovovalo, ale cena byla cca 12000,- kč, což se mi vůbec nelíbilo (v roce 2013).

Zapojení jsem chtěl maximálně jednoduché, i když např. vím, že zapojit FETy přímo na výstup procesoru je prasárna.

Takže prvně zapojení:

 

schema

nebo:

https://drive.google.com/file/d/0B_g4rt8_TGjJejI2UE0yLW9IN2s/view?usp=sharing

 

IR přijímač jsem použil ze součástek starého DVD – je to asi celkem jedno, jaký typ.

Tranzistory levné IRFZ46NPBD, trochu hřejí, ale chladič jsem nepoužil.

Arduino Nano a diody z banggood.com – viz. schéma.

Odpory jsou keramické: http://www.gme.cz/rr-w5-1-5r-p114-014

Zdroje jsem použil 2, kvůli rozměrům, zde jsem měj největší problém – čínské zdroje 12V 6A (SKU096483) dávaly stěží 2,5A, při větší zátěži se vypínaly, takže jsem je musel rozebrat a upravit, abych z nich vytáhnul aspoň 5A, nicméně při tomto odběru už nechutně “topí” a tak jsem ve finále namontoval ještě 2x 120mm PC fan (paralelně k diodám), které je pomáhají ochladit, takže zdroje vybírejte opravdu obezřetně!

S tím tedy souvisí chlazení diod, chladič jsem spočítal a zakoupil pro pasivní chlazení, ještě bez ventilátorů se teplota po 15 minutách šplhala na čipech na cca 65°C, což už sice není ideální, ale vzhledem k tomu, že max. výkon svítidla většinou využívám jen krátkodobě (šití, psaní, studování DPS), tak to nevadí.

Délka chladiče je 60cm a profil je tento:

 

image00

Zakoupeno zde: http://www.alunet.cz/produkty/#druhy_krok

 

Ještě ke zdrojům – i kvůli bezpečnosti jsem chtěl, aby bylo nutné vypnout světlo vypínačem na zdi a proto regulace není úplně do 0, navíc po přivedení napájení se plynule vyreguluje výkon na cca 30% – to mi na běžné svícení vyhovuje.

Abych nemusel mít v místnosti další ovladač, použil jsem 4 barevná tlačítka teletextu na DO k TV LG (teletext nepoužívám), nastavení je po jemných nebo hrubých krocích. Ovládání je intuitivní a vždy po ruce – doma si na to všichni rychle zvykli.

image02

 

K mechanické konstrukci – osazení diod je vidět na obrázku (mám jenom 1 foto, když tak přidělám), arduino, tranzistory a odpory jsou z druhé strany chladiče. Na stopě mám na 2 hmoždinkách pásovinu (na ní zdroje), na ni je přišroubovaný chladič a cca 8cm pod chladičem mám plexisklo s folií rozptylující světlo (ta folie sebere asi 30% světla, ale je to levné řešení a bez ní to vytváří nepříjemně ostré stíny, pexisklo bylo z domácích zdrojů).

Snímač IR je pouze položený na plexiskle směrem dolů.

Esteticky to není žádný zázrak, ale design byl vždy moje slabá stránka 🙂

 

 

Teď k programu – co nejvíce jsem ho okomentoval, je jednoduchý, tak bude snad vše zřejmé.

Pokud máte jiný ovladač než LG, pak smažte lomítka před komentovanými příkazy Serial.begin a Serial.println a kódy si zobrazíte na serial monitoru, zapíšete a následně použijete v programu – je to jednoduché řešení pro naprogramování i použití.

Napsat komentář

Translate »